Twój pierwszy dzień w Cantr

From Cantr II Wiki
Jump to: navigation, search
Interwiki

българскиDeutschEnglishEspañolEsperantoFrançaisItalianoLietuviųLojbanNederlandsPolskaPortuguêsРусскийSuomiSvenskaTürkçe中文


http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_char.gif

Wielu graczy szybko zniechęca się do grania w Cantr, ponieważ przez kilka pierwszych dni ich postaci muszą się bardzo dużo nauczyć. Ten krótki tekst powinien im tę naukę nieco ułatwić.


Po aktywacji konta i pierwszym zalogowaniu się, zobaczysz stronę gracza z listą Twoich postaci. Stąd, klikając na obrazek małej, uśmiechniętej buźki przed imieniem postaci, uzyskujesz dostęp do strony każdej z nich.


http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_char_happy.gif

Kliknięcie przenosi Cię do strony Zdarzeń, na której widzisz, co wydarzyło w danej lokacji od chwili, gdy Twoja postać się tam pojawiła. Ponad listą zdarzeń znajduje się formularz, z którego należy skorzystać, by przedstawić się i przywitać z postaciami znajdującymi się w tym samym miejscu - robisz to wpisując tekst i naciskając przycisk Mów do wszystkich. Każdy w tej lokacji będzie mógł przeczytać to, co zostało powiedziane gdy się zaloguje (najprawdopodobniej nie od razu, ponieważ rzadko kiedy wiele osób jest zalogowanych w dokładnie tym samy czasie). Gdy rozmawiasz ze wszystkimi korzystając ze strony Zdarzeń, pamiętaj iż piszesz z punktu widzenia Twojej postaci - to nie Ty mówisz, lecz Twoja postać. Nie odwołuj się w rozmowie do świata spoza gry. Gdy za jakiś czas sprawdzisz tę stronę ponownie, zapewne zobaczysz jakąś odpowiedź. Zauważ, że żadna z osób, listę których możesz zobaczyć klikając na link Ludzie, nie jest postacią sztuczną (NPC); każda postać w Cantr jest postacią odgrywaną przez jakiegoś gracza - tak samo jak Twoje postaci.

Gdy widzisz, że inna postać przedstawia Ci się, możesz kliknąć na linku w jej wypowiedzi (jeśli postać nie została jeszcze przez Ciebie nazwana będzie to zazwyczaj 'dwudziestoletnia kobieta' lub 'dwudziestoletni mężczyzna') - a następnie na małej uśmiechniętej buźce przy jej imieniu - w formularzu, który tam zobaczysz możesz wpisać imię postaci, pod którym ją zapamiętasz. Z czasem 'nauczysz' się imion większości postaci w danej lokacji. Między innymi dlatego wypada się przedstawić zaraz po pojawieniu się w świecie Cantr lub przybyciu do nowej lokacji - aby inne postaci mogły poznać i zapamiętać imię Twojej postaci.


Kliknięcie na linku Obiekty pozwoli Ci zobaczyć wszystkie przedmioty znajdujące się na ziemi w miejscu, w którym się znajdujesz. Widzi je każda z postaci w danej lokacji. Notatki można przeczytać, klikając na ikonie z okiem:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_read.gif

Przeczytanie znajdujących się na ziemi notatek jest wysoce wskazane zanim zaczniesz cokolwiek robić w tej lokacji. Z reguły można wśród nich znaleźć zbiór lokalnych praw i zasad postępowania, których złamanie lub ignorowanie w wielu miejscach może zakończyć się dla Ciebie tragicznie. Prawa te mogą na przykład dotyczyć dopuszczalności polowania na zwierzęta, warunków zbierania surowców, zakazu szeptania do innych czy prawa do opuszczenia danej lokacji. Zasady te nie zostały sformułowane przez Twórców gry lecz przez postaci graczy, znajdujące się w danym miejscu. Twoja postać jest na początku niemal bezbronna - nie ma jedzenia, ubrań ani broni - najlepiej więc będzie, jeśli zaakceptujesz te prawa!

Dobrym pomysłem jest skopiowanie ważnych notatek (np. map) przy pomocy przycisku:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_copy.gif

Notatka trafia wtedy do Twojego Inwentarza.

Notatki można również podnosić przy użyciu przycisku:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_take.gif

Notatka wtedy trafia do Twojego Inwentarza gdzie możesz ją skopiować korzystając z przycisku:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_copy.gif

Następnie wskazane jest odłożenie notatki na miejsce.

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_drop.gif

Mieszkańcy mogą nie być zadowoleni, jeśli zapomnisz to zrobić.

Jedną z pierwszych rzeczy, którymi należy się zająć jest zdobycie pożywienia. W niektórych lokacjach możesz zbierać żywność samodzielnie. Przejdź do strony Miejsce i kliknij na nazwie dowolnego z dostępnych w lokacji jadalnych surowców a następnie ustal ilość, jaką chcesz pozyskać oraz czas, przez jaki chcesz to robić. Gdy żywność zostanie zebrana i trafi do Inwentarza, twoja postać automatycznie będzie ją codziennie jeść. Pamiętaj jednak, aby najpierw przeczytać notatki leżące na ziemi! W wielu lokacjach pozyskiwanie żywności jest zabronione lub podlega ograniczeniom ze względu na limit ilości osób, mogących jednocześnie zbierać surowce. Niektóre miejsca dają nowoprzybyłym jedzenie za darmo i/lub wyznaczają im pracę. Dowiedz się lub zapytaj najpierw, co można lub należy robić, jeśli chcesz uniknąć kłopotów, więzienia lub nawet egzekucji już na samym początku - nowi gracze nie podlegają w Cantr jakiejkolwiek ochronie.

Jeśli chcesz zacząć grę miło i bezproblemowo, przeczytaj inne artykuły w Wiki. Znajdziesz tam wskazówki dotyczące tworzenia postaci, ich postępowania, Najważniejszych Zasad i Kluczowych spraw związanych z grą w świecie Cantr, mechaniki gry, interfejsu oraz dynamiki gry.

Nie zapomnij również odwiedzić Forum dyskusyjnego, które stanowi szkielet społeczności Cantr i służy między innymi wyjaśnianiu bardziej skomplikowanych lub niejednoznacznych elementów gry.

Mam nadzieję, że te rady pomogą Ci przetrwać kilka pierwszych dni w Cantr. Mogą one nie być łatwe, jednak później Cantr z pewnością Cię wciągnie! Dobrej zabawy!