Kluczowe Sprawy

From Cantr II Wiki
Jump to: navigation, search
Interwiki

българскиDeutschEnglishEspañolEsperantoFrançaisItalianoLietuviųLojbanNederlandsPolskaPortuguêsРусскийSuomiSvenskaTürkçe中文

Czytaj Prawa!

Najważniejszą kluczową sprawą, niezależnie gdzie się pojawisz, jest przeczytanie praw! Jeżeli nie są dostępne (są zazwyczaj w formie notki na ziemi), to nie omieszkaj się zapytać.

Możesz przeczytać prawa klikając na 'obiekty', co spowoduje wyświetlenie wszystkich obiektów na ziemi w tej lokacji, także notatek. I potem klikając na przycisku z okiem, by przeczytać konkretne notatki, które zobaczysz. Większość lokacji z kilkoma żyjącymi osobami będzie miała notatkę z generalnymi zasadami lub prawami, ale nie wszystkie lokacje mają prawa.

Nie ma zasady w grze, która by Cię zmuszała do przestrzegania prawa Twojej społeczności, ale pamiętaj, że jeśli wybierzesz kogoś, kto łamie prawo, upewnij się, że sobie z tym poradzisz, chyba że chcesz ponieść konsekwencje.

Bądź Oryginalny/a!

Kolejnym dobrym pomysłem jest tworzenie Twoich postaci tak bardzo oryginalnych, jak to tylko możliwe. Używanie znanych imion dla osób jak i organizacji spotyka się generalnie z dezaprobatą poważnych graczy. To pokazuje brak wyobraźni, a wyobraźnia jest tym, co sprawia, że świat Cantr jest wspaniały. Nawet jeśli Twoja postać nie przybierze cech takiej osoby z prawdziwego świata, to i tak będzie traktowana mniej poważnie niż postać z oryginalnym imieniem.

Poza grą (Out Of Character)

OOC jest skrótem najczęściej używanym w grze do oznaczenia, że "gracz" przekazuje wiadomość ze swojego punktu widzenia zamiast z punktu widzenia postaci. Takie zachowanie spotyka się z dezaprobatą w grze, ale mimo to jest w szczególnych przypadkach używane. Jeśli już *musisz* coś powiedzieć poza grą, to lepiej, żebyś to powiedział/a szepcząc (mówiąc to do danej osoby, a nie do wszystkich).

Północ jest po prawej!

Jeśli nie zauważyłeś/aś, to mapa jaką widzisz na stronie "Miejsce", jest obrócona o 90 stopni w kierunku ruchu wskazówek zegara, co powoduje, że północ jest po prawej stronie mapy, tam, gdzie normalnie powinien być wschód. Północ jest więc po prawej, wschód na dole, południe na lewo, a zachód u góry. Zapamiętaj to gdy robisz mapę regionu lub prowadzisz nawigację na morzu! Bez tej wiedzy możesz się łatwo zgubić!