Unutulmaması Gerekenler

From Cantr II Wiki
Jump to: navigation, search
Interwiki

българскиDeutschEnglishEspañolEsperantoFrançaisItalianoLietuviųLojbanNederlandsPolskaPortuguêsРусскийSuomiSvenskaTürkçe中文

Organize Olun

Kanunları Okuyun!

Unutulmaması gerekenlerin başında doğduğunuz yerdeki kanunlar gelmektedir!

Eğer kanunları bulamıyorsanız (genellikle yerde duran bir not şeklindedirler), çevredekilere sormaktan çekinmeyin.

Kanunları okumak için, içerisinde bulunduğunuz şehirde yer de bulunan nesnelerin bir listesinin bulunduğu "Eşyalar" sekmesine tıklamanız ve notun (birden fazla ise hepsine tek tek bakmanız yerinde olacaktır) yanındaki göz butonuna basmanız gerekmektedir. İçerisinde bir kaç insanın bulunduğu çoğu şehirde genel kural ve kanunları içeren bir not vardır, ama bu her şehrin kanunları olduğu anlamına gelmemektedir.

Çoğu şehirde (hepsi değil); binaların kapısını çalmak, binalara girmek, yerdeki nesneleri almak veya insanlara vurmak hoş karşılanmamaktadır.

Bulunduğunuz sosyal ortamın kanunlarına uygun hareket etmek zorunda değilsiniz, ama eğer kanunları çiğneyen bir karakter olmayı seçiyorsanız, sonuçlarına katlanmanız gerektiğini de unutmayın.Orijinal Olun!

Bir tavsiye de karakterlerinizi mümkün mertebe orijinal yapmanızdır. Dışarıdaki insanların ve organizasyonların isimlerini kullanmak ciddi rol oyuncularını (Role Players) genellikle rahatsız eder. Bu bir muhayyile (hayal gücü) noksanlığıdır ve muhayyile Cantr' ı mükemmel yapan unsurdur. Karakteriniz gerçek bir insanın bedenine ya da görünümüne sahip olmasa da, orijinal isimli bir karakter daima daha fazla ciddiye alınacaktır.


Karakter Dışı \ Karakter İçi (Out Of Character \ In Character)

KD (OOC), "oyuncu" nun karakterler arasında karakter dışı bir konu konuşması halinde kullanması gereken bir terimdir ve oyun içerisinde bununla sık sık karşılaşabilirsiniz. Bu oyunda genellikle istenmeyen bir şeydir, fakat belirli durumlarda hala kullanılmaktadır. KD konuşmak durumunda iseniz, bunu fısıldayarak yapmanız önerilir. Herkese değil, sadece mesajın iletilmesini istediğiniz oyuncunun karakterine söylemelisiniz.


Kuzey Sağdadır!

Şehir sayfasında gördüğünüz harita saat istikametinde 90 derece çevrilmiş vaziyettedir. Yani bu durumda bildiğimiz klasik harita mantığının aksine kuzey yukarıda değil, sağdadır.. Bununla birlikte doğu aşağıda, güney solda, batı ise yukarıdadır. Bölgenin haritasını çıkarırken veya denizde ilerlerken bunu göz ardı etmeyin. Bundan haberiniz olmazsa, kolaylıkla kaybolabilirsiniz!