Cantr' da İlk Gün

From Cantr II Wiki
Jump to: navigation, search
Interwiki

българскиDeutschEnglishEspañolEsperantoFrançaisItalianoLietuviųLojbanNederlandsPolskaPortuguêsРусскийSuomiSvenskaTürkçe中文


Çoğu oyuncu ilk oynamaya başladıklarında heveslerini yitirmekte, çünkü ilk günler Cantr'ı anlama çabası içinde geçmektedir. İşte bu zorlu öğrenme evresiyle başa çıkmanızı kolaylaştırmak için, biz de size bu kısa giriş yazısını okumanızı tavsiye ediyoruz.

Hesabınız onaylandıktan ve ilk girişinizi yaptıktan sonra oyuncu sayfasında karakterlerinizin listesi ile karşılaşacaksınız. Karakterinizin adının solunda küçük bir resim göreceksiniz. Bu resim, karakterinizin durumuyla ilgili özet bilgi verir. Yeni yaratılmış bir karakter için bu resmin 'dışarıda' resmi olması beklenir, çünkü karakteriniz bir bina içinde değildir:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_out.gif

Karakterinizin sayfasına gitmek için, adının solundaki bu küçük resme tıklayın.

Bu, sizi, siz bir şehirde doğduktan sonra meydana gelen olayların görüntülendiği olaylar sayfasına götürür. İlk girişinizde bu sayfa genellikle boş olur. İlk gün olaylar sayfası sıkıcı da olabilir. Nüfusa ve aktivite seviyesine bağlı olarak, ilginç ve kayda değer gelişmelerin yaşanması bir gün veya daha fazla zaman alabilir. Şehirdeki insanlar ve aktiviteler ne kadar yoğunsa, olayları okumak da oyunun temel mekaniğini anlamak için o kadar verimli olacaktır.

Karakterinizin, adını ve yeni olduğunu söylemesi iyi bir başlangıç olacaktır. Olaylar listesinin tepesindeki küçük formu kullanın, karakterinizin sözlerini yazın ve 'Herkese Söyle' düğmesine basın. Artık orada bulunan herkes, oyuna giriş yaptıklarında (oyuncular hep aynı anda sisteme girmediklerinden hemen olmayabilir) karakterinizin söylediklerini okuyabilecekler. Olaylar sayfasına bir sonraki girişinizde yanıt görme olasılığınız var.

Karakteriniz konuştuğunda karakterinizin bakış açısından yazdığınızı unutmayın - konuşan siz (oyuncu) değilsiniz, karakteriniz. Karakteriniz konuştuğunda Cantr dışındaki dünyaya değinmeyin. Karakteriniz, yalnızca Cantr'da doğrudan ve kişisel olarak karşılaştıklarını bilir.

Cantr'da iletişimin anında olmadığını da unutmayın. Bunun sonucu, smiley'lerin ve "lol" gibi kısaltmaların sevilmemesidir. Eğer karakteriniz sözlü olmayan bir ifade kullanmak isterse, gelenek bunu iki yıldız işareti arasında yapmaktır. (Örnek: Merhaba. *gülümser*) Elbette bunun da suyunu çıkarmamak lazım.

Bulunduğunuz yerdeki - kişiler sayfasında görebileceğiniz - insanların hiçbiri yapay bir karakter değildir; her biri sizin gibi gerçek bir oyuncu tarafından oynanmaktadır.

Başka bir karakterin size adını söylediğinizi gördüğünüzde, olaylar sayfasında o kişiye (örneğin, "yirmilerinde bir adam" linkine) tıklarsanız, o karakterin karakter tanımı sayfasına gelirsiniz. Bu sayfanın altında bu karakteri hangi adla hatırlamak istediğinizi girebileceğiniz küçük bir form bulunmaktadır. Bu forma karakterin size söylediği adı (ya da herhangi bir adı) yazarsanız, bundan sonra o karakteri yazdığınız adla görürsünüz. Böylece, başlangıçta herkes sizin için 'yirmilerinde bir adam' ve benzeri tanımlardayken, zamanla herkesin adını öğrenmiş olursunuz. Karakterinizin ilk gününde adını söylemesi işte bu yüzden iyi bir fikirdir, bunu yapmazsanız herkes sizi 'yirmilerinde bir adam' olarak görmeyi sürdürecektir.

'Nesneler'e tıkladığınızda, bulunduğunuz yerde, yerde duran nesneleri görebileceğiniz nesneler sayfasına girersiniz. Oradaki herkes de bu nesneleri görebilmektedir. Yerde duran notları göz düğmesine basarak okuyabilirsiniz:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_read.gif

Bulunduğunuz yerde başka bir şey yapmadan önce yerdeki notları okumanız şiddetle önerilir. O notların arasında, bir olasılıkla, uymadığınızda karakterinizin cezalandırılacağı, bölgenin kanunları ya da kuralları olacaktır. Kanunlar avlanmanın serbest olup olmadığını, kendi yiyeceğinizi toplamaya izninizin olup olmadığını, fısıldaşmanın serbest olup olmadığını, şehri terk etmeye izin verilip verilmediğini söylüyor olabilirler - akla gelebilecek her konuda kanun olabilir. Kanunlar, oyunun tasarımında yer almamaktadırlar, tamamen o yerdeki karakterler tarafından yapılır ve yürütülürler. Karakteriniz başlangıçta çok korunmasız olacaktır, yemeği, elbiseleri, silahları olmayacaktır, bu yüzden yapacakları ve seçimleri gelecek hayatını çok etkileyecektir.

Karakteriniz notları alıp birer kopyasını çıkarmak isteyebilir. Bunu için iki yol vardır.

Notu, doğrudan yerden bakarak kendinize kopyalayabilirsiniz. Bunun için, Nesneler sayfasında notun yanındaki şu düğmeyi kullanın:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_copy.gif

Alternatif olarak, notu alıp, bir kopyasını çıkarıp yeniden bırakabilirsiniz. Notu almak için, Nesneler sayfasında notun yanındaki

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_take.gif

düğmesine basın. Şimdi envanter sayfasına gidebilir, notu şu düğmeyle kopyalayabilirsiniz:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_copy.gif

Şimdi elinizde iki tane olacak. Birini şu düğmeyle bırakabilirsiniz:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_drop.gif

Bir notu alıp geri bırakmayı unutmanın genellikle hoş karşılanmadığını unutmayın!

Dert edilecek ilk şeylerden biri yemektir. Bazı yerlerde, kendi yemeğinizi toplayabilirsiniz (ortalıkta kanun veya benzeri kurallar yoksa, ya da kanunlarda yemekle ilgili bir madde yoksa durumun bu olduğunu varsayabilirsiniz). yer sayfasına gidip bulunduğunuz yerdeki edible resources ikonlarından birine tıklayın. Biraz yemek topladığınızda, karakteriniz bu yemeği günlük olarak otomatik şekilde yemeye başlayacaktır (eğer topladığınız yemek türü pişirilmeden ya da hazırlanmadan yenebiliyorsa). Bazı yemekler sadece şifa içindir ve beslenme için kullanılamaz. Ancak, söylediğimiz gibi, önce yerdeki notları okuyun! Bazı yerlerde, aynı anda kaç kişinin kaynak toplayabileceği sınırlı olduğundan, karakterlerin kendi yemeklerini toplaması yasaktır. Bazı yerlerde yeni doğanlara bedava yemek verilir, bazılarında da onlar için özel çalışma programları vardır. Karakterinizi hapisten uzak tutmak, hatta öldürülmesini engelemek için önce bu tür bilgileri almaya çalışın.

Cantr'da yeni karakterler için özel bir koruma olmadığından, karakterinizin eylemlerinde başangıçta biraz dikkatli olmanız önerilir.

İyi bir Cantr karakteri yaratmak hakkında yardımcı bilgi için, character development adlı Webzin makalesini okuyabilirsiniz (İngilizce). rules of thumb sayfasına da kesinlikle bakın. Düğmeler ve oyun mekaniğinin teknik kısmı hakkında daha fazla bilgi için oyun mekaniği sayfasını, arayüz rehberini ve oyun dinamikleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz, bunlar size nasıl oynayabileceğinizi anlatacaktır.

Son olarak, forumu okumayı unutmayın, Cantr oyuncu topluluğunun belkemiği orasıdır, ayrıca oyunun bazı yerleri hakkında bilgiye gereksinim duyduğunuzda da yardımı orada bulabilirsiniz.

Bütün bunların, genellikle biraz zorlu geçen ilk birkaç gün boyunca karakterinizin hayatta kalmasıa yardımcı olacağını umuyoruz, bundan sonra karakterlerinin yaşantılarını sürdürebilecekleri (neredeyse) sınırsız olasıkları keşfetmeye başlayabilirsiniz. İyi eğlenceler!