Przewodnik po interfejsie

From Cantr II Wiki
Jump to: navigation, search
Interwiki

българскиDeutschEnglishEspañolEsperantoFrançaisItalianoLietuviųLojbanNederlandsPolskaPortuguêsРусскийSuomiSvenskaTürkçe中文

Podstawowy Przewodnik po Interfejsie Cantr II

Wprowadzenie

Witamy w Cantr II. To jest krótki przewodnik po interfejsie Cantr II. W większości interfejs jest dosyć intuicyjny, więc możesz zacząć spokojnie grać - ten przewodnik nie jest niezbędny. Ale dla tych którzy są lekko zmieszani nim na początku, to jest łatwe wprowadzenie na temat tego na czym klikać i dlaczego...

Jeżeli chcesz wprowadzenie do tego jak działa gra generalnie - zobacz [tutaj]. Przeczytaj główne wyjaśnienia i przewodnik nowego gracza w szczególności.

Także miej czas by przeczytać [FAQ] lub [FAQ po polsku]


Nagłówek

Na stronie cantr.net i na wszystkich podstronach zawsze na górze widoczne są następujące informacje:

 • cantryjska data i godzina,
 • ilu graczy było zalogowanych w ciągu ostatnich piętnastu minut,
 • a po przejściu na stronę dowolnej postaci wyświetla się tam również informacja ile czasu gry ci pozostało.


Strona Główna

To jest strona, na której się znajdziesz zaraz po zalogowaniu. Na górze strony jest sekcja Informacja o graczu, gdzie znajduje się informacja o Tobie jako graczu i przycisk Zmień, który otwiera stronę na której możesz zmienić parametry swojego konta. Istotny jest tajemniczo wyglądający podpunkt Kredytki, możesz o nim przeczytać tutaj.

Następnie jest sekcja Komunikaty z ważnymi wiadomościami od Zespołu Cantr.

Następnie jest Lista postaci, na której jest spis wszystkich Twoich postaci jakie utworzyłeś. Są na niej imiona Twoich postaci, ich płeć, miejsca w których się znajdują, oraz wskaźnik postępu. P jest skrótem od projektu, T jest skrótem od ang. travel - podróży, i D jest skrótem od ang. dragging - wywlekania.
Ikony znajdujące się przy imionach oznaczają miejsce gdzie znajduje się dana postać:
http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_out.gif - na zewnątrz w lokacji
http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_ins.gif - w budynku
http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_dock.gif - w zadokowanym statku
http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_sea.gif - na płynącym statku
http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_tra.gif - w czasie podróży po drodze
http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_veh.gif - w pojeździe

Jeżeli klikniesz na jedną z nich, to przejdziesz na stronę wybranej postaci. Jeżeli imię Twojej postaci jest podświetlone na biało, to znaczy, że wydarzyły się jakieś zdarzenia od ostatniej wizyty na jej stronie. Jeżeli nazwa jest szara to znaczy, że nic nie zaszło.

Poniżej jest Menu gracza z następującymi przyciskami:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_newchar.gif - Utworzenie nowej postaci

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_unsubscribe.gif - Wyrejestrowanie się z Cantr (nie używaj tego przycisku!)

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_logout.gif - Wylogowanie


Pole Informacji o Postaci

Na górze prawie każdej strony w Cantr znajduje się krótki opis twojej postaci (po to abyś nie zapomniał kogo odgrywasz...) i linki od siedmiu głównych podstron.

Znajdują się tam:

 • Nazwa twojej postaci. Jest to imię pod jakim TY znasz tą postać. Nic nie stoi na przeszkodzie abyś przedstawiał się inaczej, bądź by inne postacie zapamiętywały cię pod inną nazwą. Możesz zmieniać je w taki sam sposób, jak zmieniasz wszystkie inne imiona w grze.

Po lewej stronie nazwy znajduje się mały link do opisu postaci (wygląda on jak mała, zielona kropka), opisany zostanie w dalszej części.

 • Wiek postaci (w latach cantryjskich)
 • Przebudzenie - data i miejsce gdzie postać się pojawiła.
 • Dźwiga - waga wszystkich surowców i przedmiotów, które postać ma przy sobie w inwentarzu
 • Miejsce - gdzie się obecnie znajdujesz
 • Projekt - jeśli postać uczestniczy w jakimś projekcie wyświetla się tam krótki jego opis. Klikając na jego nazwę możesz sprawdzić szczegóły dotyczące projektu, a kliknięcie ikony z X zakończy twój udział w nim. Nie zostanie on utracony lub skasowany - możesz odnaleźć go później w podstronie z projektami.

Następnie znajdują się linki do siedmiu głównych stron, których będziesz używał w Cantrze, zostaną one omówione po kolei:


Strona Zdarzeń

Strona zdarzeń to najważniejsze miejsce do gry w Cantr. Jest to pierwsza strona, która ci się ukarze gdy rozpoczniesz grę postacią. Wyświetla się na niej wszystko co twoja postać widzi i słyszy.

Aby powiedzieć coś, co pojawi się na ekranach wszystkich innych graczy , których postacie znajdują się w tym samym miejscu (za wyjątkiem tych w budynkach), wpisz to w okienko i kliknij przycisk Mów do wszystkich. (To, jak powiedzieć coś wyłącznie do wybranej postaci będzie omówione później). Nad okienkiem służącym do rozmowy znajduje się również przycisk Powiększ, który służy do zwiększenia jego rozmiarów, aby wygodniej było wpisywać dłuższe wypowiedzi. Analogicznie gdy okienko jest powiększone, w tym samym miejscu jest przycisk Normalne pole tekstowe służący po przywracania małego rozmiaru.

Poniżej znajduje się lista rzeczy, które wydarzyły się tam gdzie się znajdujesz. Są one tak wyświetlane, że to co zdarzyło się ostatnio widać na samej górze. Każde zdarzenie poprzedzone jest datą i godziną np.

1910-0.23 Marian Kosa mówi: "Witajcie przyjaciele. *uśmiecha się pokazując braki w uzębieniu*"
1910-0.20 Widzisz jak trzydziestoletni mężczyzna opuszcza centralny obszar Zakopane, wchodząc do Karczma Pod Strzechą.

Każda postać, która pojawi się w zdarzeniach będzie oznaczona kolorem pomarańczowym. Kliknięcie na taki link poprowadzi cię do strony ze szczegółowym opisem, gdzie możesz zmienić jej imię i dodać kilka ważnych dla ciebie informacji, porozmawiać z nią, pomóc jej itp. (szczegółowy opis pojawi się gdy najedziesz kursorem na imię postaci na stronie zdarzeń). Każdy budynek lub pojazd do którego wejdzie lub wyjdzie jakaś postać również będzie zaznaczony na pomarańczowo. Jest to link do strony, na której możesz zobaczyć jego nazwę, zmienić ją na taką, pod którą chcesz go zapamiętać, lub zmienić ją na stałe (jeśli masz odpowiednie do tego narzędzie). Do niej możesz także przejść ze strony Budynki i pojazdy.

Na samym dole znajdują się dwa przyciski Ukryj wszystko i Pokaż więcej, drugi z nich wyświetla wszystkie wydarzenia z ostatnich kilku dni.


Strona Inwentarza

Ta strona daje pełną listę rzeczy w Twoim inwentarzu. Różne typy obiektów (notatki, koperty, materiały, ubrania, narzędzia, itp.) mają różne ikony. Inwentarz podzielony jest na kilka sekcji:
- Pokaż notatki
- Pokaż surowce i przedmioty
- Pokaż klucze
- Pokaż monety
- Pokaż wszystko

Pozwala to na łatwiejsze odnalezienie potrzebnego przedmiotu.

Uniwersalne Ikony:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_drop.gif - Upuszczenie: Za pomocą tego przycisku możesz upuścić przedmiot w miejscu, w którym stoisz. Każdy, kto stoi w tym miejscu, będzie mógł to zobaczyć i podnieść. W przypadku większej ilości danego produktu (np. jedzenia) będziesz poproszony/a o podanie ilości gram, którą chcesz upuścić.

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_give.gif - Podawanie: Za pomocą tego przycisku możesz podać coś innej postaci. W przypadku większej ilości produktu (jak wyżej) będziesz poproszony/a o podanie ilości gram, jaką chcesz przekazać. Następnie musisz wskazać osobę, której chcesz podać. (UWAGA: każda postać ma określony limit ciężaru, jaki może unieść - jeżeli chcesz przekazać postaci coś i będzie to dla niej zbyt ciężkie, pojawi się błąd).

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_use.gif - Używanie: Use the item on a project or to start a project. You will be presented with a drop down list of all the projects, and, in the case of materials, be asked how many grams you wish to use. Or you will be asked to input the details of the project to be started.

Ikony Notatek i Kopert:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_copy.gif - Kopiowanie: Tworzy kopię notatki.

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_envelop.gif - Koperta: Wkłada notatkę lub kopertę do innej koperty.

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_edit.gif - Edytowanie: Edytuje notatkę (pod warunkiem, że była ona stworzona z możliwością edycji). Możesz używać języka HTML w notatkach ale nie w ich tytułach.

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_read.gif - Czytanie: Przeczytaj notatkę.

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_seal.gif - Seal: Pieczętuje kopertę. Pieczęć zostanie zerwana, jeżeli ktoś inny otworzy kopertę. Twoje imię będzie na pieczęci, postać otwierająca kopertę będzie wiedziała kto ją zapieczętował.

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_empty_envelop.gif - Otworzenie: Otwiera kopertę i pokazuje listę notatek znajdujących się wewnątrz, które możesz wyjąć. Jeżeli była zapieczętowana to zostaniesz zapytany, czy na pewno chcesz zerwać pieczęć.

Ikony Surowców:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_store.png - Przechowanie: Włóż surowce lub przedmiot do danego miejsca przechowywania. Zostaniesz zapytany, ile gram chcesz przechować. (Uwaga: Zostaniesz poinformowany, ile jeszcze wolnego miejsca zostało).

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_eat.gif - Jedzenie: Możesz zjeść żywność leczniczą (healing food). Uwaga: Zwykłe jedzenie postać spożywa automatycznie (auto-eat).

Ikony Ubrań:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_wear.gif - Ubieranie: Twoja postać może założyć daną sztukę odzieży i inne postacie będą mogły ją zobaczyć, gdy spojrzą na twój opis. (Ubranie można zdjąć klikając [zdejmij] w opisie postaci).

Ikony Przedmiotów:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_repair.gif - Naprawa: przedmiotu. Po naciśnięciu tego przycisku musisz wybrać ile godzin chcesz poświęcić na naprawę danego przedmiotu. Aby następnie rozpocząć naprawiane należy przejść do zakładki projekty, odnaleźć odpowiednie zadanie, a następnie przyłączyć się do projektu używając ikony P.


Strona Miejsca

Ta strona zawiera informacje na temat miejsca, w którym znajduje się Twoja postać.

Mapa po lewej stronie pokazuje najbliższą okolicę. Na środku znajduje się lista wszystkich dostępnych surowców w tej lokacji. Klikając na ikonkę obok nazwy surowca zostaniesz przeniesiony na stronę gdzie będziesz mógł zacząć go zbierać.

Po prawej znajduje się mały obrazek, który nic nie robi. Po prostu ładnie wygląda ;)

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_animals.gif - Ten przycisk przeniesie Cię na stronę z listą zwierząt w danej lokacji. Obecnie jedyną interakcją ze zwierzętami jest atakowanie ich. Uważaj żeby nie robić tego od razu po rozpoczęciu gry - w wielu miejscach uważane jest to za kłusownictwo i może zostać ukarane śmiercią!


Na dole strony znajduje się lista dróg wychodzących z lokacji. Obok każdej z nich znajdują się trzy przyciski:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_pointat.png - Wskazanie: przycisk sprawia, że Twoja postać wskazuje palcem na daną drogę, co widzą inne postaci znajdujące się w tym miejscu.

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_follow.gif - Podróż: pozwala ruszyć Twojej postaci na ścieżkę prowadzącą do innego miejsca (przycisk jest niewidoczny kiedy bierzesz udział w jakimś projekcie - żeby ruszyć, najpierw przerwij projekt)

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_improve.gif - Ulepszenie: rozpoczyna projekt ulepszania drogi do wskazanego typu. Mało ważne dla początkujących Cantryjczyków.


Strona Budynków i Pojazdów

Ta strona jest listą pojazdów i budynków w tej samej lokacji (jeżeli gdzieś przebywasz). Są na niej nazwy pojazdów/budynków, ich typ w nawiasach oraz kilka przycisków...

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_pointat.png - Wskazanie: Powoduje wskazanie danego budynku lub pojazdu

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_enter.gif - Wejście: Powoduje wejście do danego budynku lub pojazdu. Nie jest to możliwe jeżeli budynek/pojazd jest zamknięty lub gdy Twoja postać wykonuje jakiś projekt - przerwij wykonywanie projektu najpierw

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_knock.gif - Pukanie: Twoja postać zapuka do drzwi. Będzie to widoczne dla wszystkich postaci na zewnątrz oraz w środku budynku/pomieszczenia


Strona Ludzi

Zawiera listę wszystkich postaci znajdujących się w tej samej co ty lokacji. Jest to także ta sama strona która wyświetla się się gdy wciśniesz pomarańczowy link danej postaci na stronie "Zdarzeń" (ale tym jednej lub więcej postaci biorących udział w tym zdarzeniu).

Przyciski są następujące:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_char_happy.gif - Opis: Przenosi Cię do opisu postaci, który zawiera kilka zewnętrznych statystyk (oczywiście zobaczysz ich mniej niż jakbyś obserwował statystyki swojej postaci) Po kliknięciu na ten przycisk możesz także nadać nowe lub zmienić stare imię postaci którą poznałeś.

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_talk.gif - Rozmowa: Możesz rozmawiać prywatnie z innymi osobami. To co powiesz usłyszy tylko postać do której swoje słowa kierujesz. (inne osoby w tym miejscu zauważą taką rozmowę, lecz nie będą jej słyszeć)

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_pointat.png - Wskazanie: Wszystkie postacie w danym miejscu zobaczą co wskazała inna postać.

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_help.gif - Pomoc: Twoja postać pomoże innej w projekcie nad którym właśnie pracuje. (jeśli to możliwe) (opcja nie jest dostępna kiedy postać jest już zajęta projektem - najpierw zakończ lub przerwij projekt zanim postać będzie mogła się przyłączyć do innego).

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_drag.gif - Przeciąganie: Wybierz lokację (budynek lub pojazd lub odciągnięcie postaci od projektu) i możesz zacząć przeciągać. Opcja niedostępna gdy twoja postać jest zajęta projektem - musisz go najpierw przerwać.

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_hit.gif - Uderzenie: Wybierz broń oraz z jaką siłą postać chce uderzyć.


Strona Obiektów

Ta strona jest podobna do Inwentarza z tą różnicą, iż pokazuje to, co znajduje się 'na ziemi' w miejscu, w którym znajduje się postać - w tym również maszyny. Przyciski również są zbliżone do tych w Inwentarzu, z wyjątkiem:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_take.gif - Podnieś: Twoja postać podniesie przedmiot. W przypadku surowców zostaniesz zapytany ile gramów chcesz podnieść.

Przeciągnij - : Po wybraniu miejsca lub budynku, Twoja postać przeciągnie notatkę lub kopertę z jednego miejsca do drugiego.

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_bury.gif - Pochowaj: Twoja postać zajmie się pogrzebem zmarłej postaci.

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_use.gif - Użyj: Jeśli w danym miejscu dostępne są jakieś maszyny, możesz użyć tego przycisku, aby rozpocząć projekt. W większości przypadków zobaczysz formularz ze szczegółami projektu.

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_retrieve.gif - Wyjmij: Jeśli w tym miejscu są jakieś pojemniki, możesz wyjąc z nich przedmioty korzystając z tego przycisku. Dany surowiec znajdzie się wtedy na ziemi (nie trafi do twojego inwentarza, więc powinieneś go podnieść).


Strona Projektów

Strona ta zawiera wszystkie rozpoczęte projekty w lokacji, w której się znajdujesz. Ponieważ często w danym miejscu może występować wiele nieskończonych projektów znajduje się tam okienko i przycisk "Szukaj", które pozwala na znalezienie interesującego nas zadania. Jeśli pozostawisz je puste i wciśniesz "Szukaj" zobaczysz listę wszystkich projektów. Projekty rozpoczęte przez twoją postać są zawsze wyświetlane automatycznie.

Pojedynczy projekt może wyglądać podobnie do tego:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_info.gif http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_join.gif http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_end.gif farming to get rice (trzydziestoletnia kobieta, 1715-1)

Pierwsza ikonka pozwala ci wyświetlić szczegółowe informacje na temat projektu. Kliknięcie na drugą powoduje, że twoja postać przyłącza się do niego. Krzyżyk pozwana na usunięcie projektu (możliwe to jest tylko wtedy, gdy praca nad nim nie została rozpoczęta i nie użyto żadnych surowców, w przypadku gdy są wymagane).

Następnie znajduje się nazwa projektu - w tym przypadku jest to zbieranie ryżu. Nazwy są niestety po angielsku, ale szybko można się nauczyć co oznaczają :)

Postać w nawiasach, to postać, która pierwotnie zaczęła dany projekt, wyświetla się, jeżeli tylko znajduje się ona nadal w tym samym miejscu. Nie koniecznie jest to ta sama postać, która aktualnie nad nim pracuje. Imię postaci oczywiście jest linkiem prowadzącym do szczegółowych informacji o niej. Na końcu jest zapisana data i godzina, kiedy projekt został rozpoczęty.

Projekty są oznaczone trzema kolorami:

 • ciemno szary - nikt nie pracuje nad projektem
 • jasno szary - jakaś inna postać pracuje nad projektem
 • biały - projekt, nad którym pracuje twoja postać

Menu Postaci i Gracza

Na koniec, na większości stron na dole są dwa menu.

Menu Postaci - Character Menu:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_note.gif - Utworzenie nowej notatki do edycji - pojawi się ona w inwentarzu Twojej postaci

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_envelop.gif - Utworzenie koperty w inwentarzu Twojej postaci

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_build.gif - Otworzenie menu budowy, gdzie można zacząć projekty budowy narzędzi, maszyn, pojazdów itp.

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_clothes.gif - Otworzenie menu z projektami ubraań i akcesoriów, podobne do menu budowy

Menu Gracza - Player Menu:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_back2.gif - Powrót do strony gracza (z listą Twoich postaci)

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_help.gif - Więcej szczegółów/pomoc

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_logout.gif - Wylogowanie