Czas

From Cantr II Wiki
Jump to: navigation, search
Interwiki

българскиDeutschEnglishEspañolEsperantoFrançaisItalianoLietuviųLojbanNederlandsPolskaPortuguêsРусскийSuomiSvenskaTürkçe中文

W Cantr czas jest liczony inaczej niż w prawdziwym świecie: rok ma 20 dni, doba to 8 godzin, godzina to 36 minut. Aktualny czas można znaleźć na górze strony tuż pod napisem Cantr II.


Czas Cantr, a czas w świecie rzeczywistym

Jeden dzień (doba) w Cantr trwa dokładnie tyle ile dobra rzeczywista. Jedna godzina w świecie Cantr to trzy godziny w realnym świecie. Każda minuta w świecie Cantr odpowiada pięciu minutom prawdziwego świata. Lata są używane tylko dla uwidocznienia wieku postaci.
Przeliczanie czasu:

  • 1 rok w Cantr = 20 dni realnie
  • 1 dzień w Cantr = 1 dzień realnie
  • 1 godzina w Cantr = 3 godziny realnie
  • 1 minuta w Cantr = 5 minut realnie
  • 1 sekunda w Cantr = 5 sekund realnie

Format daty

Data i godzina Cantr zapisywana jest następująco: na początku podawany jest dzień (liczony od powstania świata), który od pozostałych współrzędnych czasowych oddzielony jest pauzą. Po numerze dnia następują kolejno godzina, minuta i sekunda oddzielone dwukropkami. Przykład: 2222-6:16:7 oznacza siódmą sekundę szesnastej minuty szóstej godziny dnia 2222. Jest to format powszechnie stosowany zarówno w interfejsie gry jak i przez postacie.

Zdarzenia związane z czasem

Postęp w podróży statkiem (nazywany często "odpływem" lub "przypływem") a także podróży lądowej oraz postęp projektów obliczany jest co cantryjską godzinę. Wszystkie powyższe nazywane są także przez graczy turami (nazwa nie używana przez postacie w grze, bo związana jest ściśle z mechaniką gry). Dokładne informacje o najbliższych turach znajdują się na stronie: http://joo.freehostia.com/cantr/ticks/ Każda postać, jeśli nie zostanie wcześniej nakarmiona przez samego gracza, zjada żywność raz dziennie. Konkretna postać może atakować konkretną inną postać tylko raz dziennie (co osiem godzin cantryjskich). Daje to szansę na obronę postaci gracza, który nie zagląda do gry zbyt często. Oznacza to, że jedna postać może zaatakować kilka postaci jedną po drugiej, a także że jedna postać może zostać zaatakowana przez kilka postaci jedną po drugiej. Podobnie ma się sprawa ze zwierzętami: dana postać może atakować stado zwierząt konkretnego gatunku raz dziennie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by atakować inne stada zwierząt znajdujące się w tym miejscu. Co cantryjską godzinę postać może zostać zaatakowana przez znajdujące się w osadzie zwierzęta. Warto wiedzieć, że celem napaści zwierząt mogą być tylko postacie na głównym placu, zatem osoby w pojazdach i budynkach są bezpieczne.

Wiek postaci

Rok w Cantr trwa dwadzieścia dni (zarówno realnych jak i cantryjskich). Każda postać zaczyna życie jako dwudziestolatek. Na przykład postać która istnieje od 3000 dnia, w dniu 3280 ma 34 lata. Dokładny wiek postaci jest widoczny tylko dla gracza, ale jego lub jej przybliżony wiek jest widoczny dla wszystkich w opisie postaci jako np. "trzydziestoletni mężczyzna", "dwudziestoletnia kobieta" itd.

Postacie nie umierają ze starości, nie musisz obawiać się, że któregoś dnia postać umrze bez powodu. Twoja postać może umrzeć na skutek głodu, odniesionych ran lub z powodu zawału serca (dzieje się tak w przypadku usunięcia konta lub podjęcia decyzji o zabiciu postaci przez administrację gry na życzenie gracza).