Zaman

From Cantr II Wiki
Jump to: navigation, search
Interwiki

българскиDeutschEnglishEspañolEsperantoFrançaisItalianoLietuviųLojbanNederlandsPolskaPortuguêsРусскийSuomiSvenskaTürkçe中文

Cantr zamanı, gerçek zamandan biraz farklı bir sistemde ilerler: Bir Cantr yılı 20 gün, bir gün 8 Cantr saati ve her cantr saati 36 Cantr dakikasına eşittir. O esnada Cantr satinin kaç olduğunu giriş yaptıktan sonra oyuncu veya karakter sayfasının en tepesinden öğrenebilirsiniz.


Cantr/Gerçek Dünya Zamanı

Bir Cantr günü, bir gerçek dünya gününe eşittir. Bu da demektir ki, gerçek dünya zamanı ile üç saatte bir, bir Cantr saati geçmekte. Her Cantr dakikası, beş gerçek dünya zamanı dakikasına eşittir. Cantr yılları sadece role play icabı karakterlerin yaşlanmaları anlamında kullanılmaktadır. Bir başka deyişle,

  • 1 Cantr Yılı = 20 Dünya Günü
  • 1 Cantr Günü = 1 Dünya Günü
  • 1 Cantr Saati = 3 Dünya Saati
  • 1 Cantr Dakikas = 5 Dünya Dakikası
  • 1 Cantr Saniyesi = 5 Dünya Saniyesi

Tarih Formatı

Cantr' da tarih, gün bazlıdır. Tarih şu formatla belirtilir: "1247-7". Bu 1247' nci günün 7' nci saati anlamına gelmektedir.

Mükerrer Olaylar

Her Cantr günü, 0 Cantr saatinde başlar, Türkiye saati ile bu saat 18.00 sularına denk gelmektedir. Her üç gerçek saat geçtiğinde yeni bir Cantr saati başlar. (Cantr saati 1, 21.00 ' de, Cantr saati 2, 00.00' de vs)

Her gün cantr saati ile saat 1.19' da karakteriniz otomatik olarak yemek yiyecek, yahut acıkacaktır. Karaktern yorgunluğu ise her Cantr saati başında resetlenir.

Her Cantr saatini, 12 geçe karakteriniz projesinde ilerleme kaydedecek, 8 geçe yolcular yollarında ilerleyecekler ve 4 geçe gemi hareket edecektir.

Time-limited actions

A character can attack another character or a pack of animals only once per day. To be precise, you can attack on the next day at the same hour but after 12th minute of that hour; for example, if you hunt anytime during the 4th hour of day 4319, you will next be able to hunt at 4319-4:12.

Character age

(Original Source: Age)
Age works a little differently in Cantr. Every character begins life at 20, and ages one year for every twenty real-life (and in-game) days. A character that has existed since 1000, for example, will turn 34 on 1280. A character's exact age is visible only to that character's player, but his or her approximate age is visible to all, in their character description, as "A man in his twenties," "a woman in her fourties," etc.

Eventually characters will be able to die of old age. (Source: Age and Talk:Age)