Oyun Kuralları

From Cantr II Wiki
Jump to: navigation, search
Interwiki

българскиDeutschEnglishEspañolEsperantoFrançaisItalianoLietuviųLojbanNederlandsPolskaPortuguêsРусскийSuomiSvenskaTürkçe中文

Hand.pngThis page is currently protected from editing.

Please discuss this page on the discussion page. This page can only be edited by a sysop.


Ana Kural

Cantr II içindeki oyun sürecini tek Ana Kural yönetir. Formülü basittir, ama pek çok önemli dalları vardır.

Oyun titizlikle her ayrı karakterin bakış açısından oynanmalıdır.

Ana Kural'ın ruhu rol yapımının sarıcı olması gerektiğidir. Karakterlerinizi oynadığınızda onların teninden içeri daldığınızı hayal edin, ve onların bakış açısından düşünün. Karakterlerinizin hiçbir hareketi sizin diğer yerler, arkadaş (tanıdık) karakterler, haritalar, kaynaklar, ne oyunun tarihi ne de sizin tanıdığınız oyuncularla olan iletişiminizden kaynaklanan Karakter Dışı (KD/İngilizce OOC, Out Of Character) temele dayanmamalıdır. Siz, bir oyuncu olarak karakterinizi tamamen oyun içi ortamda geliştirmelisiniz. Karakterinizi O'nun oyun içi tecrübeleriyle, oyun içi bilgisiyle, O'nun oyun içi kişiliğini ve ilgi alanlarını aklınızda tutarak oynayın.

Sizin kendi Karakter Dışı (KD) bilginiz sizin karakterinize diğer oyuncuların karakterleri karşısında avantaj sağlayacak şekilde kullanılmamalıdır.

Bu kaynakta verilenler dışında, sadece her karakterin kendisi edindiği bilgiyi kullanabilirsiniz. Örneğin: Eğer karakterlerinizden biri bir olaya tanık olduysa, diğer karakterleriniz kendileri oyun içinde bağımsızca öğrenene kadar bu konudan haberleri yokmuş gibi davranmalıdırlar.

Her oyuncunun birden fazla karakter yaratmasına izin verildiyse de, bu karakterler AYRI ve belirgin bir biçimde farklı kişiler olmalıdır. Çoklu karakterleri asla birbirlerine yardım etmek için kullanmamalısınız. Karakter ölümü kalıcıdır. Yeniden doğmaya, ölen karakterden diğerine bilgi veya mal aktarımına izin yoktur.

Birden fazla karakteri aynı ailede, klanda, orduda, firma ve benzerlerinde bulunduramazsınız... Aynı kaynakları kullanamazlar, ve diğerine fayda sağlayan bir aktiviteye başka yerlerden bile olsa katılamazlar. Kendi ilgi alanları ve hedefleri olmalıdır, ve bunlar kesişemez.

Eğer iki karakterin tanışmasını engelleyemiyorsanız, birinin uyuması(oyunda inaktif olan kişilerin uyuduğu düşünülür) en iyisidir. Eğer iletişim kaçınılmazsa, dikkatlice sanki onlar iki yabancı tarafından oynanıyormuş gibi oynamalısınız. Ama aklınızda tutun ki karakterlerinizin ne zaman uyandığını ve ne bildiğini aklınızda tuttuğunuz için diğer karakterlerle olan ilişkilerinde rol yapmayla düzeltilemeyecek bazı içgüdüsel avantajlar doğabilir. Bu da diğer oyunculara haksızlık olacaktır.

Yeni toparlanan bölgelerde birden fazla karakerin birlikte yaşaması için istisnalar yapılmıştır. Bununla birlikte, karakterlerinizi başka bir karakteri sürüklemek veya saldırmak amaçlı kullanmamanız gereklidir. Oyuncular Bölümü bu gibi durumlarda oyunu inceler. Eğer karakterinizin olağanüstü durumlarla karşılaşacağına inanıyorsanız öncelikle bu bölümden destek istemelisiniz.

Tek hesap ve en fazla 15 karakter sahibi olabilirsiniz. Eğer bilgisayarı veya ağı başka bir oyuncuyla kullanıyorsanız Oyuncular Bölümü haberdar edilmelidir. Bu durumda da her hesaba yalnızca 1 oyuncu erişebilir.

Oyun içi olayları diğer oyuncularla KD olarak kararlaştırmamalısınız, sadece oyuna girme zamanı olsa bile. Haritaları, kaynak yerlerini, veya herhangi bir oyun içi bilgiyi diğer oyuncularla KD olarak paylaşmamalısınız.

Karakterleriniz meydana çıkmadan önceki zamanlarına dair bir bilgiye veya geçmişe sahip olmamalıdır. Önceden karar verilmiş kişilikleri veya özellikleri olabilir, ama bu diğer karakterlere açık edilmemelidir.

Cantr dünyası tamamen oyuncular tarafından şekilldendirilmiştir, ve farklı yerlerin kültürü geniş bir değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden karakterinizin kişiliğine ve amaçlarına karar vermeden önce bulunduğu yeri araştırmak iyi bir fikirdir.

Tüm karakterlerin insan olduğunu düşünülür ve Cantr'da büyü yoktur. Tuhaf şeylere inanan karakterler açabilirsiniz, ama diğerleri onlara deliymiş gibi davranabilirler.


Dört Gün Kuralı

Oyunda olan bitenler karakter dışı olarak diğer oyuncularla devam eden olayları etkileyebilecek şekilde tartışılmamalıdır. Karakterlerin ölümü gibi sonuçlanmış olaylar bile KD forumda, irc veya özel sohbetlerde en az dört gün boyunca konuşulmamalıdır. Bu Dört Gün Kuralı olarak bilinir.


Yabancı Dil Kuralı

Her karakter oyuncunun bildiği dil sayısından bağımsız olarak sadece bir dili bilerek doğar. Karakteriniz seyahat edebilir veya diğer dil bölgelerinden karakterlerle tanışabilirler. Yine de karakteriniz ancak oyunun içinde öğrendiği kadarıyle konuşabilir. Karakterlerin grameri tecrübeyle öğrenmesi anlaşılabilir, ama biraz çaba gösterilmiş olması gereklidir. Google gibi makina tercümesi dili öğrenme sürecinde yardımcı olabilir, ama gerçek hayat bilgisinin yerine geçmemelidir. Makina tarafından oluşturulmuş dili kullanan karakterler ana dil konuşanlar için rahatsız edicidir, ve kural dışıdır.


Onaya Dayalı Olmayan Sex kuralı (NCS Non-Consensual Sex Rule)

Açıkça cinselliğe dayalı rol yapmaya karşı bir engel yoktur. Bununla beraber, CantrII her yaştan oyunculara açık bir oyundur. Herhangi bir cinsel veya şiddet içerikli rol yapmadan önce karşınızdaki oyuncudan KD onay almalı, bir yetişkin olduğuna emin olmalısınız. Ör: (KD: 18 yaşın üstünde misin ve bunu yapmak senin için uygun mu? ). NCS kuralı yaşça küçük oyuncular rızalarını gösteremeyen kişiler olarak kabul edildiği için bu tür rol yapmaya şahit olmamaları için eliniden geleni yapmanızı gerektirir. Ayrıca diğer kişileri rahatsız etme ihtimali olan özel fısıldaşmalardan da fısıltılar bazen duyulabildiği için uzak durmalısınız. Karşınızdaki oyuncunun yaşını Oyuncular Departmanı'na da sorabilirsiniz, ama sorumluluğunuz onay almaktır.


Karakter Silimi İsteği Kuralları

Bir karakterinin kaldırılmasını isteyen her oyuncu Oyuncular Departmanı'na oyuncu sayfasının üst sol tarafında yazan “ Cantr II departmanıyla iletişim kurun” (Contact Cantr II Departments) linki kullanarak bir istek gönderebilir. Her bir isteği gözden geçirmemiz en az 24 saat sürer. Yine de her isteği her olaya göre gözden geçiririz, ve izlenecek oldukça önemli kurallar vardır.

 • Karakter silimi için öne sürülen tüm nedenler karakter dışı olmalıdır. Kimsenin rol yapmasına yardım etmek için araç olmayız.
 • Bunun yanında oyun hesabınızda yeni karakter açma hakkınız bir süre elinizden alınacaktır.
 • Altı ay içinde aynı oyuncudan çoklu karakter silme isteği gelmesi durumunda istekler otomatik olarak reddedilecektir.
 • Sizin veya başkasının karakterinin silinmesi hakkındaki tüm genele açık tartışmalar otomatik olarak silinecektir..
 • Yıkıma yönelik rol yapımı reddedilecektir. Karakterin davranışları değiştirilmemelidir, tıpkı oyuncunun hesabı kapatmasında ve zaman aşımına uğramasında değişmediği gibi.
 • Genç karakterlerle ilgili silme isteği olağan dışı dünyaya gelme durumları hariç dikkate alınmayacaktır.

Oyuncular departmanı tüm oyunculara adil bir biçimde yardım etmek için vardır. Eğer sizin özel durumunuza oyun kurallarının uygulanması konusunda bir şüheniz varsa onlardan destek alabilirsiniz. Oyuncu sayfanızda Oyuncular Departmanı'na mesaj göndereceğiniz linkleri bulabilirsiniz. Bunun yanında herhangi biriyle forum ya da irc kanalı üzerinden de iletişim kurabilirsiniz.


Üstteki kurallar her durumda göz önünde bulundurulmalıdır. Burada izlenecek önemli kurallar bir özet halinde açıklanmıştır.

 • Sadece tek hesabınız olabilir.
 • Karakterleriniz aynı ailenin veya grubun üyesi olamazlar.
 • Karakter isimleri biricik olmalıdır, ve ölmüş bir karakteri tekrar yaratamazsınız.
 • Karakterleriniz birbirine asla yardım etmemelidir: Kaynakları paylaşmamalıdır, birlikte çalışmamalıdır, birbirlerine fayda sağlamak için diğer karakterleri etkilememelidir.
 • Başka bir karaktere saldırmak veya sürüklemek için aynı anda iki karakteri kullanamazsınız.
 • Oyuncu olarak sahip olduğunuz veya edindiğiniz bilgiyi karakterler arasında bölüştüremezsiniz: Her karakter bilgilere oyun içinde kendisi ulaşmalıdır.
 • Oyun dışında harita veya belli kaynakları konumları gibi bilgileri paylaşamazsınız.
 • Oyun içi olaylara oyun dışında başka bir oyuncuyla KD olarak yön vermemelisiniz.
 • Devam eden olayları asla KD tartışamazsınız ve sona ermiş olaylar hakkında en az dört gün konuşmamalısınız.
 • Sadece yetkinliğiniz olan dillerde karakter açmalısınız.
 • Oyuncu olarak bilginiz olsa bile, karakter olarak ikinci bir dili yeni öğreniyormuş gibi rol yapmalısınız.
 • Özel rol yapımına dahil olmadan önce yetişkin onayı almalısınız.