Podróżowanie

From Cantr II Wiki
Jump to: navigation, search
Interwiki

българскиDeutschEnglishEspañolEsperantoFrançaisItalianoLietuviųLojbanNederlandsPolskaPortuguêsРусскийSuomiSvenskaTürkçe中文

W Cantr możemy podróżować po lądach i po morzach. Po lądach poruszamy się liniowo po drogach, które łączą lokacje, a po morzach swobodnie w dowolnym kierunku jednak przybić do brzegu możemy tylko w lokacjach z dostępem do morza.

Prędkość poruszania się pojazdów lądowych

Oblicza się ją według wzoru:
Prędkość pojazdów lądowych = (prędkość bazowa)*(współczynnik drogi) - (obciążenie / wpływ obciążenia)

Prędkość bazowa

To prędkość charakterystyczna dla danego pojazdu. Np. dla roweru wynosi ona 0,18.
Określa ona jak szybko porusza się pojazd bez żadnego obciążenia. Pojazdy z większym współczynnikiem prędkości bazowej zazwyczaj poruszają się szybciej od tych z mniejszym współczynnikiem.
Prędkość bazowa pojazdów lądowych i pojazdów wodnych jest nieporównywalna, ponieważ w pojazdach lądowych jest ona mnożona przez współczynnik drogi.

Współczynnik drogi

Wartość charakterystyczna dla każdego z rodzajów dróg. Im większy, tym szybciej mogą się po takiej drodze poruszać pojazdy.

Wpływ obciążenia

Współczynnik ten określa jak wyczulony jest dany pojazd na obciążenie. Pojazdy z większym wpływem obciążenia będą mniej zwalniały gdy będą bardziej załadowane.

Obciążenie

Obciążenie pojazdu to wszystko to co się w nim znajduje: surowce i przedmioty leżące na podłodze, zbudowane tam meble i maszyny a także wszystkie osoby (ciężar Cantryjczyka z pustym inwentarzem to 60 kilogramów).

Zużycie paliwa

Pojazdy silnikowe potrzebują paliwa w baku aby poruszać się z pełną prędkością. W przypadku jego braku pojazd porusza się z prędkością marszu (jest pchany przez postać).

Prędkość poruszania się pojazdów wodnych

Oblicza się ją według wzoru:
Prędkość pojazdów wodnych = (prędkość bazowa) - (obciążenie / wpływ obciążenia)
Prędkość statków zwiększają wybudowane na nich maszty i żagle.