Kusza

From Cantr II Wiki
Jump to: navigation, search
Interwiki

българскиDeutschEnglishEspañolEsperantoFrançaisItalianoLietuviųLojbanNederlandsPolskaPortuguêsРусскийSuomiSvenskaTürkçe中文

Kusza
Crossbow2 copy.jpg
Wykonanie
Typ obiektuBroń
UmiejętnośćProdukcja broni
Czas2 dni
Przedmiotyłuczysko kuszy, strzemię kuszy, kolba kuszy, cięciwa, zamek kuszy z cynglem, łuk żelazny kuszy, spust cięciwy kuszy (orzech)
Narzędziaśrubokręt, młotek
Zużycie i naprawa
Zużycie16 punktów dziennie
82 punktów za dzień używania
Naprawa588 punktów na godzinę
Obiekt przenośny
Właściwości ogólne
Atak42
Wpływ umiejętności80%
Waga880 gramów
Widocznetak


Robiona przez zmontowanie łuczyska kuszy, strzemienia kuszy, kolby kuszy, cięciwy, zamka kuszy z cynglem, łuku zelaznego kuszy oraz spustu cięciwy za pomocą śrubokrętu i młotka.


Opis i zastosowanie

Kusza to najsilniejsza broń w Cantr. Jednakże, z powodu jej wagi, szybkiego niszczenia oraz skomplikowanej konstrukcji, nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem . Na jej obsługę ma najwyższy w całym Cantr wpływ umiejętność "Walka". Nie zadasz zbyt wielu obrażeń ludziom ani zwierzętom, jeśli nie będziesz mistrzem w walce.


Rzeczywiste informacje

Kusza to broń miotająca neurobalistyczna (wykorzystująca energię sprężystości) podobna do łuku. Zasadnicza różnica w użyciu polega na możliwości wstrzymania się ze strzałem przez dowolnie długi czas po naciągnięciu cięciwy. Cięciwę naciąga się ręcznie, korbą lub lewarem, a dopiero potem strzela naciskając spust. Jednakże w średnowieczu była zakazana przez edykt Soboru Laterańskiego z roku 1139 "jako broń niegodna rycerza"; zakaz został następnie potwierdzony przez papieża Innocentego III).

Typowy mechanizm uwalniający cięciwę zwany jest orzechem. Kusze były przeznaczone do zwalczania ciężko opancerzonych celów z racji większego naciągu niż łuk i, co za tym idzie, większej prędkości początkowej pocisku. Naciąg łuku wynosił maksymalnie 60 kilogramów, ciężkie kusze, naciągane specjalnymi urządzeniami, potrafiły osiągać powyżej 120 kG. Kusza jest przeznaczona do strzelania na wprost. Nie można strzelać z niej tak jak z łuku - pod kątem gdyż pociski stracą siłę przebicia.

Kusza składa się z następujących części: łuczysko, cięciwa, łoże kuszy, zamek, orzech (spust kuszy)

Kusza strzela bełtami, które składają się z: grotu, lotek, promienia

Wbrew pozorom, kusza nie jest tylko bronią średniowieczną, używa jej się także w czasach dzisiejszych, gdyż zapewnia ona cichy, ale bardzo skuteczny atak. Nowe kusze są wykonane w całości z metalu lub częściej z kompozytów. Bełty do nich najczęściej są robione z mocnego stopu aluminium. W Polsce są wykonywane jednostkowo lub w małych seriach w pełni funkcjonalne kopie średniowiecznych kusz. Bractwa rycerskie organizują konkursy strzeleckie.