Stalowy dirk

From Cantr II Wiki
Jump to: navigation, search
Interwiki

българскиDeutschEnglishEspañolEsperantoFrançaisItalianoLietuviųLojbanNederlandsPolskaPortuguêsРусскийSuomiSvenskaTürkçe中文

Stalowy dirk
Dirk.png
Źródło: Wikimedia Commons
Wykonanie
Typ obiektuBroń
UmiejętnośćProdukcja broni
Czas1 dni
Przedmiotystalowa klinga dirka, rękojeść
Narzędziamłotek
Zużycie i naprawa
Zużycie6 punktów dziennie
29 punktów za dzień używania
Naprawa300 punktów na godzinę
Obiekt przenośny
Właściwości ogólne
Atak19
Wpływ umiejętności70%
Waga80 gramów
Widocznetak


Robiony z przez dodanie stalowej klingi dirka i rękojeści przy pomocy młotka.

Opis i zastosowanie

Rzeczywiste informacje

Dirk to szkocki długi sztylet o długości ostrza od sześciu do dwunastu cali (ok. 15 do 30 cm).

Samo słowo dirk wywodzi się najprawdopodobniej z gaelickiego od słów sgian dearg (czerwony nóż). Wykonywano je często ze złamanych rapierów, mieczy i innej długiej broni.

Rękojeść bez jelca, z dzwonowatym lub nerkowatym, okutym metalem (często mosiądzem) zgrubieniem przy ostrzu, baryłkowata pośrodku, zwężona ku drugiemu końcowi, na którym często była ozdabiana osadzonym w srebrze morionem. Wykonywana była najczęściej z twardego drewna, często korzeni jałowca, lub z kości, zwykle zdobiona celtyckim ornamentem plecionkowym, lub nabijana metalowymi ćwiekami. Pochwa zwykle drewniana pokrywana była skórą ciemno barwioną. Charakterystyczne było osadzanie w tej samej pochwie, w małych kieszonkach dodatkowego, użytkowego noża, albo noża i widelca. Rękojeści tych dodatków były zwykle podobne do rękojeści sztyletu. Dirk był noszony zwykle jawnie, z przodu, centralnie na pasie, a w przypadku noszenia pełnego stroju góralskiego z torbą myśliwską sporran, u boku.

Sztylet pełnił ważną rolę w życiu członków klanu. Wielu górali nie mogło sobie pozwolić na kupno miecza czy później szkockiego rapiera, sztylet stanowił więc podstawową, najdostępniejszą broń. Angielscy okupanci po powstaniu 1745 r. zakazali posiadania broni białej i palnej, masowo rekwirowali miecze, rapiery i pałasze, sztylety najczęściej uniknęły konfiskat i stały się podstawową bronią górali. Szczególne znaczenie dla członków klanów miały przysięgi składane na sztylet. Dirk występuje też często w herbach szkockich rodów i godłach klanów. Sztylet lub jego atrapa, do dnia dzisiejszego stanowią część tradycyjnego szkockiego ubrania.


The above information was taken from the Wikipedia article at (broń) http://en.wikipedia.org/wiki/Dirk (broń).