Arayüz Rehberi

From Cantr II Wiki
Jump to: navigation, search
Interwiki

българскиDeutschEnglishEspañolEsperantoFrançaisItalianoLietuviųLojbanNederlandsPolskaPortuguêsРусскийSuomiSvenskaTürkçe中文

Cantr II Temel Arayüz Rehberi

Giriş

Cantr II' ye hoşgeldiniz. Bu kısa açıklama, Cantr II' nin arayüzünü anlatan bir rehber niteliğindedir. Arayüz aslında, kolaylıkla anlaşılabilir, bu yüzden oyunu oynayabilmek için bu yazıyı okumak zorunda değilsiniz. Ama yine de bazı konularda güçlük çekenler için faydalı bir kaynak da teşkil edebilir.

Oyunun nasıl çalıştığı ile ilgili bilgi almak için buraya tıklayınız.

Sıkça Sorulan Sorular ı da buradan okuyabilirsiniz.


Ana Sayfa

Bu, giriş yaptıktan sonra göreceğiniz ilk sayfadır. Tepede, bir oyuncu olarak sizin hakkınızda bilgi içeren Oyuncu Bilgisi bölümü ve hesap ayarlarınızı değiştirebileceğiniz bir Değiştir düğmesi bulunur.

Bunların altında, Cantr personelinden önemli mesajları gösteren Mesajlar bölümü bulunur. Eğer isterseniz bu mesajları okuduktan sonra silebilirsiniz. Eğer yeniden gereksinim duyarsanız, bu mesajlar genellikle günlük raporların en üstünde yer alır.

Daha aşağıda yarattığınız tüm karakterlerigösteren Karakter Listesi'ni göreceksiniz. En yaşlısı en üstte olmak üzere adları, cinsiyetleri, yerleri ve ilerleme göstergeleri listelenir. P "proje" T "seyahat," ve D "sürükleme" için kullanılır. Bu tür etkinlikler için ilerleme, bitirilmiş ya da katedilmiş yüzde olarak gösterilir. Bazen bir karakter için iki ilerleme göstergesi göreceksiniz. Bu genellikle karakteriniz bir taşıt içindeyken bir projeyle uğraştığından olur.

Eğer karakterinizin adı beyazsa, bu karakterin görebileceği yeni olaylar olmuş demektir. Yeni bir olay yoksa karakterinizin adı gri gösterilir. Eğer karakter adının solundaki ikona tıklarsanız, o karakterin sayfasına gidersiniz.

Bunun altında, Oyuncu Menüsü bulunur. Bu menüdeki düğmeler şunlardır:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_newchar.gif

Yeni karakter yarat

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_unsubscribe.gif

Cantr'dan ayrıl (dikkatle kullanın!) Bunu tıkladığınızda, şifrenizi soran bir onay ekranı görülecektir. Şifrenizi yazdığınızda hesabınız silinir ve tüm karakterleriniz ölür.

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_logout.gif

Çıkış


Karakter Bilgi Kutusu

Cantr oynarken, hemen hemen tüm sayfaların tepesinde, karakterinizin kısa bir özeti (kimi oynadığınızı unutmayasınız diye) ve yedi temel sayfaya bağlantılar olacaktır.

Başlık, Cantr zamanını ve kaç dakikanız kaldığını gösterir.

Sonra karakterinizin adı gelir. (Not: Bu, karakterinizi SİZİN hangi adla tanıdığınız gösterir - insanlara karakterinizi farklı adlarla tanıtmanız, ya da insanların sizi değişik şekilde adlandırmaları engellenmez. Oyunda adınızı, diğer karakterlerin adını değiştirdiğiniz şekilde değiştirebilirsiniz) Adınızın yanında, character description sayfasına küçük bir bağlantı bulunur.

Eğer karakteriniz bir projede çalışmaktaysa, bulunduğu yerin altında küçük bir tanım çıkacaktır. Bu tanıma tıklamak proje detaylarını getirir, yanındaki "X"e tıklamak ise bu projeye katılımınızı sona erdirir. Proje kaybolmayacak, silinmeyecektir - daha sonra "Etkinlik" sayfasından ona tekrar ulaşabilirsiniz.


Olaylar Sayfası

Bu sayfa Cantr oynarken temel sayfadır. Yeni bir karakterle oynamaya başlarken göreceğiniz ilk sayfadır. Karakterinizin görüp duyduğu herşeyi listeler.

Orada bulunan tüm karakterlerin (ama bina içindekilerin değil) ekranında görünecek bir şey söylemek için üstteki kutuya yazın ve Herkese Söyle düğmesine basın (tek bir karakter ile konuşma ileride anlatılıyor)

Bunun altında, bulunduğunuz yerde olup bitenlerin bir listesi bulunur. En son olay, en üstte bulunacak şekilde dizilirler. Her eylem, meydana geldiği Cantr zamanı ile damgalanır.

Olaylar sayfasında adı görülen her (canlı) karakter turuncu renkle yazılacaktır. Bu, karakter etkileşim sayfasına bir bağlantıdır, orada o karakteri hangi adla tanımak istediğinizi ayarlayabilir, onunla konuşabilir, ona yardım edebilir ve başka şeyler yapabilirsiniz.

Sol altta, olayların Hepsini Saklamaya ve Hepsini Göstermeye yarayan iki düğme bulunur.


Envanter Sayfası

This page gives list of all items in your inventory. Different types of objects (notes, envelopes, materials, clothes, tools etc...) will have different icons... There are also different categories in the inventory to help you see you inventory with less clutter. These categories are notes, raws&items, coins, keys, and all of the inventory.

The category "notes" also has a button that takes you to an interface similar to the one for envelopes. Here you can drop, give and store several notes in an envelope simultaneously.

Universal Icons:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_drop.gif - Drop: Drops the item where your character stands. Anyone else in the same area can then pick it up. In the case of materials, you will be asked how many grams you wish to drop.

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_give.gif - Give: Gives the item to another character. In the case of materials, you will be asked how many grams you want to hand over. Then there will be drop down box where you can choose the character to give the item to. (Note: Each character has a limit to how much they can carry - if you try to give something to a character and it is too heavy for them, an error message will say so)

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_use.gif - Use: Use the item on a project or to start a project. You will be presented with a drop down list of all the projects, and, in the case of materials, be asked how many grams you wish to use. Or you will be asked to input the details of the project to be started.

Notes and Envelopes Icons:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_copy.gif - Copy: Make an exact copy of a note

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_envelop.gif - Envelope: Put the note or envelope into another envelope

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_edit.gif - Edit: Edit a note (as long as it has not been stored as uneditable) You can use HTML in notes, but not in note titles

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_read.gif - Read: Read a note

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_seal.gif - Seal: Seals an envelope. The seal will be broken when another character opens it. Your name will also be on the seal, so the character opening the envelope will know who sealed it.

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_empty_envelop.gif - Open: Opens the envelope and lists all the notes and envelopes inside so you can choose which to take out. If the envelope is sealed, you will be asked if you want to break the seal

Materials Icons:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_store.png - Store: Put the material into a storage item. You will be asked how many grams you wish to store. (Note: You will be informed if the amount you wish to store exceeds how much more space there is)

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_eat.gif - Eat: Lets your character consume a healing food. Note: Your character eats to satisfy hunger automatically.

Clothes Icons:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_wear.gif - Wear: Your character will wear the item of clothing, and other characters will see it when they look at your character description. (It can be taken off by going to the description of your own character)

Items Icons:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_repair.gif - Repair: Repair an item


Yer Sayfası

This page gives some details about where your character is.

The map graphic on the left is a small representation of the local area. In the center is a list of all the raw materials available. Clicking on the icon next to the materials will take you to a page where you can start a project to gather it.

To the right is a small image that does nothing much but just look pretty...

If you are on a boat, any visible lighthouses will be listed, along with the approximate distance to them.

Distances in pixels
Name distance
very close 20 or less
close 20-60
far away 60-120
very far away 120 or more

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_animals.gif - This button in the center is a link to a list of animals in that location. Currently the only interaction available with animals is to attack them.

At the bottom of the page is a list of the roads out of the location. Next to each path there are three icons:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_pointat.png - Point: Will make your character point the path, so other characters will see that

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_follow.gif - Travel: will make your character follow the path (not an option if your character is in the middle of a project - stop your participation first)

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_improve.gif - Improve: Will start a road improvement project to improve the type of road

Undock - will undock the ship, if you are on one


Binalar & Araçlar Sayfası

This gives lists of vehicles and buildings in the same location (if any). There is name of vehicle/building, type of it in brackets and a few pretty obvious icons...

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_pointat.png - Point: Point this building or vehicle

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_enter.gif - Enter: Go into building or get into vehicle. Not possible if building/vehicle is locked or if your character is in the middle of a project - stop your participation first

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_knock.gif - Knock: Your character will knock on the door. This will be visible on the events page for all characters outside and inside the building/room


Kişiler Sayfası

This gives a list of every character in the same location. It is also the same page that will appear when you click on a character's orange link from the events page (but only for that character or those characters in the exchange)

The icons are as follow:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_char_happy.gif - Description: Will take you to a description of the person, with some vital statistics (you get to see less about another character than you do your own) You can also change the name you know the character by after clicking this icon.

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_talk.gif - Talk: Will allow you to talk to a person. What you say will only be heard by that character (but other characters in the same location will see you saying something to that particular character)

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_pointat.png - Point: Every character in the same place will see you point at that particular character

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_help.gif - Help: Your character will help that person in their attempt to drag.

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_drag.gif - Drag: Choose a location (building or vehicle) and you will start to drag that character there (not an option if your character is in the middle of a project - stop your participation first).

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_hit.gif - Hit: Choose a weapon and how much force you want to use and your character will attack that character


Nesneler Sayfası

This page is similar to the inventory page, except that it lists everything 'on the ground' where your character is, including machines. Icons are the same as in the inventory page except for a few:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_take.gif - Take: Your character will take the item. For materials, you will be asked how many grams you wish to take

Pull.gif - Pull/Push: After choosing which building, your character will push the object into a building

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_bury.gif - Bury: Your character will start a project to bury the dead body

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_use.gif - Use: If there are any machines, you can use this button to start a project. In most cases this will bring up a form where the details for the project can be entered.

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_retrieve.gif - Retrieve: If there are any containers, you can use this button to retrieve resources from it.

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_radio.gif - Broadcast: You can use this button to set a radio frequency and broadcast a message on that frequency using a radio transmitter.

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_setfreq.gif - Set Frequency: This button sets the listening frequency of a radio receiver.


Etkinlik Sayfası

This page is a list of all activites in the area your character is in. Because there are often many unfinished projects, it takes a long time to load them all. Instead, there is a search field, so you can search for specific types of projects. Leaving the field blank will load all activities. Projects started by your character are listed automatically.

An individual project will look similar to this:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_info.gif http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_join.gif http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_small_end.gif farming to get rice (a woman in her thirties, 1015-1)

The first icon gives details on the projects. Clicking the second icon will make your character participate in that project. The cross will cancel the project (only possible if no progress has been made and no materials have been used if required)

The character in brackets is the character who originally started the project if they are still in the same place (not necessarily the character working on the project) and is a link to the character details as usual. After that is a Cantr time stamp of when the project was started.

Projects are listed in three colours:

  • Dark grey - Has no one working on the project
  • Light grey - Has other characters working on the project
  • White - Is the project your character is working on

Karakter ve Oyuncu Menüleri

Çoğu sayfanın sonunda iki menü bulunur.

Karakter Menüsü:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_note.gif - Yeni bir not yazıp düzenler - bitirildiğinde, bu not karakterinizin envanterine girecektir.

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_envelop.gif - Karakterinizin envanterinde bir zarf yaratır.

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_build.gif - Aletler, makinalar, taşıtlar vb. yapmak için projeler başlatabileceğiniz İnşaat Menüsünü açar.

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_clothes.gif - İnşaat Menüsüne benzeyen, elbise ve aksesuarlar için kullanılan Giysi Yapımı menüsünü açar.

Oyuncu Menüsü:

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_back2.gif - Karakterlerinizin listesini gösteren oyuncu sayfasına geri gider.

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_help.gif - Daha fazla detay / yardım

http://www.cantr.net/graphics/cantr/pictures/button_logout.gif - Çıkış