Broń i ochrona

From Cantr II Wiki
Revision as of 19:28, 3 January 2006 by Diabelek (talk | contribs) (Ranking broni)

Jump to: navigation, search

Powrót do: Wyposażenie

Pierwszą rzecz, którą każdy powinien pojąć jest że Cantr II nie jest strzelanką. Można zaatakować konkretną postać tylko raz na dobę. Jednak w każdej społeczności zdarzają się sytuacje w których użycie przemocy jest konieczne.

Bronie podstawowe

Bronie, które nie wymagają do wytworzenia narzędzi i maszyn są idealne dla nowych postaci. Niektóre z nich to kościane noże, prymitywne łuki, kościane pałki

W sytuacji walki, bronie podstawowe są zazwyczaj (lecz nie zawsze) blokowane przez tarcze. Jednak nawet podstawowa broń zwiększa szkody jakie można wyrządzić zwierzętom lub postaciom (jeśli ominą tarczę)

Lista broni podstawowych

Broń sieczna

Broń sieczna przeważnie składa się z dwóch części. Aby zrobić ostrze, potrzeba osełki [small sharpening block] w pomieszczeniu, a także flatter, set hammer, peen hammer i sledgehammer w inwentarzu podczas pracy nad projektem. Pozostałe części broni bardzo się różnią.

Aby przymocować ostrze do rękojeści lub trzonka, wystarczy rozpocząć projekt budowy broni i dodać potrzebne części do projektu. Będzie potrzebny peen hammer aby przymocować ostrze a także kowadło [anvil] w pomieszczeniu.

Lista broni siecznych

Broń obuchowa i kłująca

Lista broni obuchowych i kłujących

Łuki i broń dystansowa

Łuki wymagają różnych części podczas konstruowania. Trzeba zacząć projekt łuku który chce się uzyskać i dodawać wszystkie wymagane części. Większość jest zrobiona z drewna i wymaga narzędzi takich jak nóż lub [carving knife]

Do każdego łuku potrzeba cięciwy. Może ona zostać zrobiona praktycznie z każdego rodzaju sznurka, lub ścięgien w przypadku prymitywnego łuku.

Aby złożyć każdy łuk oprócz prymitywnego potrzebny jest [bow stringer] w pomieszczeniu.

Lista łuków oraz broni dystansowych

Narzędzia

Pewne narzędzia, głównie bardziej specjalizowane, mogą być stosowane jako broń. Są one przeważnie dość nieefektywne.

Lista broni narzędziowych

Tarcze

Kościane tarcze to dobry wybór dla postaci bez dostępu do innych surowców. Mogą być wytworzone z kości i niewielkiej ilości skóry. Potrzebne będą duże i małe kości i nóż. Na szczęście kościany nóż wystarczy.

Puklerz [buckler] to dobry wybór ochrony przed zwierzętami. Jego konstrukcja wymaga niewielkich ilości drewna i skóry.

Drewniana tarcza jest idealna dla młodych postaci, gdyż nie wymaga wiele pracy. Wszystko czego potrzeba to 500g drewna, które można znaleźć w lesie, w przeciwieństwie do żelaza. Choć nie tak dobra jak żelazna, ochroni przed większością zwierząt i szalonych nowych.

Jeśli uda się zabić pustynnego żółwia, jego skorupa świetnie nada się na tarczę. Lepsza niż drewniana, lecz nie tak dobra jak żelazna. Oczywiście, jeśli masz broń którą można zabić pustynnego żółwia, to najprawdopodobniej nie potrzebujesz tarczy z jego skorupy.

Tarcza chitynowa jest bardzo rzadko spotykana gdyż jest zrobiona ze skarabeusza.

Żelazna tarcza oferuje najlepszą ochronę w Cantr. Jest podstawą w walce a jej wytworzenie wymaga młotka.

Jednak żadna tarcza nie zapewnia całkowitej ochrony. Jej skuteczność zależy od umiejętności postaci w posługiwaniu się tarczą, umiejętności, siły i broni przeciwnika oraz szczęścia. Nawet żelazna tarcza czasami przepuści uderzenie drewnianego miecza (wastera)...

Tarże [targes] są specyficznymi tarczami, ponieważ mogą służyć zarówno do ataku jak i obrony.

Ranking broni

Od najlepszej do najsłabszej. Dane sa oparte na kolejnosci pokazywanej na liście rozwijanej w menu ataku.

Inne znane zależności: